16/03/2020
BLOG

Kulaklığa 5 Dakika Ara!

Kulaklıkların uzun süreli kullanımında kulakta meydana gelen terleme nedeniyle oluşacak enfeksiyonlar, işitme kayıplarına yol açabilir.

Her 60 dakikada en az 5 dakika cihazın çıkarılarak kulağın havalandırılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. İşitme ve denge organı kulağın fonksiyonlarına zarar veren pek çok dış etken bulunmaktadır. Bunlardan biri aşırı gürültüye maruz kalmayla ortaya çıkan akustik travmadır.  

Uzmanlar özellikle müzik çalarlar veya cep telefonlarından kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemenin  işitme kayıplarına yol açtığına dikkati çekerler.

Müzik, kısık sesle ve iç kulağı rahatsız etmeyecek şekilde dinlenmelidir. Konuşma sesimizin şiddeti yaklaşık 30, bağırma sesimiz ise 60 dB’dir. Kulaklıkla 60 dB’in üzerinde saatlerce müzik dinleyecek olursak, iç kulaktaki işitme hücrelerinde tahribat oluşur. Bu da işitme kaybına yol açar. Çok sayıda genç, bu şikayetlerle sağlık kurumlarına başvurmaktadır.

Dış kulağa oturarak sesi direkt kulak zarına ve iç kulağa yönlendiren kulak içi cihazların estetik görünümü dolayısıyla gençler tarafından tercih edilmektedir. Uzmanlar bunun yerine kulağın tamamını kapatan kulaklıkların kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Whatsapp
Hemen Ara
SAĞLIK