16/03/2020
BLOG

Kışın Orta Kulak İltihabına Dikkat!

Soğuk havanın etkisiyle sık rastlanan orta kulak iltihabının, yüksek ateş, işitme problemleri, kulak akıntısı, baş dönmeleri, kulak zarında hasar hatta yüz felcine kadar ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Orta kulağın, kulak zarı ve iç kulak duvarı arasında kalan ve işitmede iletimi sağlayan bir bölümdür. Bu boşluğun enfeksiyonuna orta kulak iltihabı denilmektedir. Orta kulak iltihapları ani başlangıçlı (akut) veya uzun süreçli olabilmektedir. Ani başlangıçlı tabloda klinik şiddetli olup; yüksek ateş, şiddetli ağrı, geçici işitme azalması veya kulakta dolgunluk hissi, kulak zarında delinme olmuşsa akıntı izlenebilmektedir. Uzun süreçli (kronik) olanlar ise genellikle ani başlangıçlı orta kulak iltihabının komplikasyonu olarak ortaya çıkmaktadır.

MEVSİMSEL GEÇİŞLER ÖNEMLİ
Sonbahar ve kış aylarının orta kulak iltihabı geçirme risk ve sıklığının arttığı bir mevsimdir. Bu aylarda; nezle, grip, sinüzit, farenjit ve bademcik iltihapları daha sık olmaktadır. Tüm bu enfeksiyonlar hem östaki tüpünün çalışmasını bozarak, hem de mikrobiyal transportu artırmak yoluyla klinik tabloya neden olabilmektedir. Yine toplu yaşama geçiş ve özellikle çocuklarda kreş ve okul döneminin başlaması bu mevsimlerin önemini artırmaktadır.

SIK GEÇİRİLEN ORTA KULAK İLTİHAPLARINI ÖNEMSEYİN    
Yılda 3-4’den fazla olan veya 3 ay zarfında tüm tedavilere rağmen iyileşmeyen orta kulak iltihaplarında altta yatan sebepleri belirlemek ve bertaraf etmek gerekir. Geniz eti, alerjik nezle, kronik sinüzit, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmenin en sık sebeplerdendir. Erişkin hasta grubunda ise başlangıç dönemde ya da ilk kez olsa bile, altta mutlaka geniz kanserinin olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir. Sık geçirilen veya iyileşmeyen orta kulak iltihaplarında ilaç tedavisinden ziyade cerrahi müdahaleler önerilir. Bunlar arasında; kulak zarına mikroskobik küçük kesiyle drenaj (miringotomi), kulak zarına tüp konulması, geniz eti operasyonu sayılabilir.

Hastalığın seyri ve cerrahın tercihine göre tedavi şekillendirilmekle birlikte, komplikasyon oluşumunu önlemede çok önemlidir. Başlangıç dönemde tedavinin gecikmesi durumunda ise kliniğin tipi ve seyri ağırlaşmakta, tedavide işitmeden çok hastanın yaşamını sorunsuz idame etmesini hedefleyen ağır cerrahi gerekebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunma önlemleri (sık el yıkama, havlu gibi ortak eşyaları kullanmama, hasta kişilerle temasın önlenmesi, klimadan uzak durmak, düzgün beslenmek, grip salgınlarında toplu ortamlardan uzak durmak, grip aşısı olmak, tedavide gecikmemek), alerji, kronik sinüzit gibi süregelen rahatsızlıkların tedavisi, sigara (çocuklarda pasif içicilik önemli) ve hava kirliliğinden uzak durmak önemlidir.

Whatsapp
Hemen Ara
SAĞLIK