16/03/2020
BLOG

İşitme Kaybının Belirtileri

Çoğumuz işitme kaybının ilk belirtilerini fark edemeyebiliriz çünkü işitme kaybı yavaş yavaş oluşan bir sorun olduğundan bu duruma adapte olur ve alışırız. Durumun ciddiyetini fark ettiğimizde ise çoktan bazı sesleri duymayı unutmuş hatta birçok konuşmayı anlayamaz duruma gelmiş olabiliriz.

İşitme kaybının yarattığı sıkıntılardan en az etkiyle kurtulabilmek için öncelikle işitme kaybının erken belirtilerini iyi gözlemlememiz gerekir. Eğer aşağıdaki işitme kaybı belirtilerinden birini gözlemlediyseniz lütfen en kısa zamanda bize ulaşın ve ücretsiz işitme testimizden faydalanarak işitmenizi kontrol ettirin. Karşınızdaki kişiler mırıldanarak konuşuyor ya da her zamankinden daha kısık sesle konuşuyormuş gibi geliyor. Televizyon ya da radyonun sesini çok açtığınız için etrafınızdakilerden şikayet alıyorsunuz. Karşınızdakinin konuşmalarını duyuyor ama kelimeleri anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Biriyle konuşurken, size söylediklerini sık sık tekrarlamasını istiyorsunuz. Kapı yada telefon zilini her zaman çok net duyamıyorsunuz. Ailenizdeki veya etrafınızdaki kişiler işitmenizde bir problem olduğunu söylüyor.

Bir iş toplantısında konuşmacının söylediklerini anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Özellikle çocukların ve bayanların söylediklerini anlamakta zorluk çekiyorsunuz.

Kulaklarınızda bir çınlama ya da vızıldama duyuyorsunuz. Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Toplantılarda yabancı dil ile konuşan konuşmacının söylediklerini anlamakta zorluk çekiyorsunuz. İnsanların yüzüne bakmadığınız zaman söylenenleri anlamakta zorluk çekiyorsunuz.

Telefon ile konuşurken söylenenleri anlamakta zorluk çekiyorsunuz.

Whatsapp
Hemen Ara
SAĞLIK